تبليغاتX
مهدی سلمانی
سلام  . اینم یه طرح درس سالانه ی علوم تجربی - ماه آذر و دی . با هم می بینیم .

ماه

هفته

شماره

جلسه

شماره

صفحه

رئوس مطالب

هدف های جزئی و رفتاری

وسایل لازم

 

 

 

 

آذر

 

 

اوّل

25

44

 

بخش پنجم :

مخلوط ها

صفحه ی عنوانی : ایجاد انگیزه و آمادگی برای ورود به درس ، از طریق کسب مهارت مشاهده و

به کار گیری تجربه های دانش آموزان

 

 

 

مقداری آجیل و خشکبار ، شن ، شکر نمک  و براده ی آهن- آهن ربا

قطره چکان – صافی

 لیوان یک بار- چند حبّه قند

چند قطره سرکه ، الکل و جوهر – دو لیوان آب - لیوان شیشه ای

کتاب درسی – تابلوی آموزشی - گچ

تخته پاک کن –  ماژیک وایت برد -

26

45

در صفحه ی 45 دانش آموزان با از طریق کسب مهارت مشاهده ، با مفهوم واژه ی  « مخلوط » آشنا

می شوند و  روش هایی  ، برای جداسازی مواد ّ تشکیل دهنده ی یک یا دو مخلوط پیشنهاد می کنند .

27

46

دانش آموزان ، با انجام آزمایش صفحه ی 46  به طور عملی ، با مفهوم « محلول » آشنا می شوند 

 

دوم

28

47

دانش آموزان با انجام فعّالیّت  جمع آوری اطّلاعات  صفحه ی 47  با انواع مخلوط ها و مفهوم مخلوط یکنواخت ( محلول ) آشنا می شوند و  در می یابند که در یک مخلوط ، هر یک از اجزا  خواص خود را  حفظ 

می کنند  .

29

48

دانش آموزان با انجام آزمایش صفحه ی 48 

دو نوع مخلوط و مخلوط های یک نواخت  ( محلول ) و غیر یک نواخت را مقایسه کنند و با مفاهیم « حلّال » و « حل شونده » آشنا می شوند .

30

49

دانش آموزان پس از مشاهده ی مخلوط ها و مقایسه ی آن ها  در صفحه ی 49  نتیجه  می گیرند که در محلول ها ، مادّه ی حل شونده خود به خود از حلّال جدا نمی شود . سپس پرسش های مربوط به بخش 5  با کمک  دانش آموزان طرح می گردد .

 

سوم

31

 

صفحه

50

تا

57

 

بخش ششم :

نور و بازتابش

 

دانش آموزان با انجام فعّالیّت های مختلف مثل مشاهده و آزمایش با پدیده ی بازتابش  آشنا

می شوند به اثر بازتابش  و عوامل مؤثّر مثل رنگ ، صافی و زبری یک سطح در میزان بازتابش  نور در دیدن اجسام  پی می برند .

با انواع آینه های تخت ، فرورفته و برآمده ،

ویژگی های تصویر در آن ها و کاربرد شان  آشنا

می شوند .

سپس پرسش های مربوط به بخش 6  با کمک دانش آموزان طرح می گردد .

 

انواع آینه ها

 { تخت – فرورفته – برآمده }

چراغ قوّه – انواع مقوا

{ معمولی- برّاق } – شیشه - شمع – کبریت - خط کش - قاشق برّاق –

 جعبه ای برای نصب آینه ها

کاغذهای رنگی خرد شده

کتاب درسی – تابلوی آموزشی - گچ

تخته پاک کن –  ماژیک وایت برد

32

33

 

چهارم

34

35

36

خلاصه گزارش تدریس در ماه آذر

در هفته ی اوّل و دوم ، بخش 5 « مخلوط ها » تدریس می شود و دانش آموزان با انجام فعّالیّت های مختلف و مشاهده محیط اطراف با مفهوم مخلوط و مخلوط های یکنواخت ( محلول ) و ویژگی های آن ها آشنا می گردند و آن ها  را با هم مقایسه می کنند . همچنین در یک محلول ، حلّال و حل شونده را مشخّص می کنند و با بعضی از راه های جداسازی

مخلوط ها آشنا می شوند .

در هفته ی سوم و چهارم ، بخش 6  « نور و باز تابش » تدریس می شود و دانش آموزان با انجام فعّالیّت های مختلف مثل مشاهده و آزمایش با پدیده ی بازتابش  آشنا می شوند به اثر بازتابش  و عوامل مؤثّر مثل رنگ ، صافی و زبری یک سطح در میزان بازتابش  نور در دیدن اجسام  پی می برند .

با انواع آینه های تخت ، فرورفته و برآمده ، ویژگی های تصویر در آن ها و کاربرد شان  آشنا می شوند .

به خاطر حجم مطالب تدریس شده و آمادگی برای اجرای آزمون نوبت اوّل ، این ماه آزمون ماهانه برگزار نمی گردد .

  

(( 25 آذر ، روز پژوهش ، بر شما پژوهش گران کوچک مبارک باد . ))

 

 نتایج پیشرفت تحصیلی دانش آموزان در این ماه : 

خیلی خوب ■  خوب □  قابل قبول □  نیاز به تلاش بیشتر دارند □

 

 

 

ماه

هفته

شماره

جلسه

شماره

صفحه

رئوس مطالب

هدف های جزئی و رفتاری

وسایل لازم

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دی

 

 

 

 

 

 

اوّل

37

 58 و

59

 

 

 

 

بخش هفتم :

الکتریسیته

صفحه ی عنوانی ( 58 ) : ایجاد انگیزه و کنجکاوی در دانش آموزان برای مسائل تازه راجع به  الکتریسیته  

در صفحه ی 59   دانش آموزان فهرستی از وسایل برقی که در خانه استفاده می کنند موارد و ساعت مصرف آن ها را تهیه می کنند و  با صرفه جویی در مصرف برق خانگی  ، به لزوم  صرفه جویی  در مصرف برق خانگی پی می برند .

تصاویری از وسایل برقی

قبض برق یا رونوشت آن

کتاب درسی –  تابلوی آموزشی گچ - تخته پاک کن

 ماژیک وایت برد -

38

60 و 61

 

در صفحه ی 60  دانش آموزان با راهنمایی آموزگار و همکاری با گروه ، خودشان روش بستن یک مدار الکتریکی را کشف می کنند و شکل آن را نیزمی کشند .

در صفحه ی 61  دانش آموزان با انجام آزمایش و بستن مدار ساده ، اجسام رسانا و نارسانا را شناسایی می کنند .

مقداری سیم روکش دار

به طول تقریبی 10 الی 15 سانتیمتر

باطری- لامپ کوچک

مواد مختلف مثل : سکّه – پاک کن – مداد-  قطعه های  فلزی – چوب – پلاستیک و ... دم باریک نوار چسب - کتاب درسی – 

تابلوی آموزشی - گچ –

تخته پاک کن –  

 ماژیک وایت برد –

 

39

62

 

دانش آموزان با انجام آزمایش صفحه ی 62  با نقش کلید در یک مدار ساده آشنا می شوند و طرح هایی را برای ساختن کلید پیشنهاد می کنند .

باطری- سیم های رابط- لامپ - میخ – یک قطعه فلز

 ( مسی، آهنی و ... ) – چسب

 دفتر علوم - کتاب درسی –

تابلوی آموزشی - گچ

تخته پاک کن –

 ماژیک وایت برد

 

 

 

 

 

 

دوم

40

63

دانش آموزان با انجام آزمایش صفحه ی 63  با مدارهای موازی و متوالی آشنا می شوند و مهارت پیش بینی کردن در آن ها پرورش می یابد .

6 عدد لامپ با سرپیچ

باطری – چسب ( برق یا شیشه ای)

سیم های رابط – دفتر علوم

کتاب درسی – گچ –

 تابلوی آموزشی –

تخته پاک کن –   

ماژیک وایت برد –

 

41

64

 

دانش آموزان با انجام آزمایش صفحه ی 64  با  به کار بردن چند باطری در مدار و مقایسه ی روشنایی لامپ ها به شیوه ی بستن باطری ، برای تولید روشنایی بیشتر در لامپ پی می برند

لامپ- سیم های رابط

(حدّاقل ) دو باطری –

دفتر علوم - کتاب درسی –  تابلوی آموزشی - گچ –

تخته پاک کن

ماژیک وایت برد –

 

42

65

 

در صفحه ی 65  هدف پرورش  مهارت های کاربرد آموخته ها و جمع آوری اطّلاعات ، از طریق انجام فعّالیّت های عملی است .

همچنین دانش آموزان با اهمّیّت رعایت نکات ایمنی در کار با وسایل الکتریکی آشنا می شوند .

 

ساختمان مدرسه-

کتاب های تاریخ زندگی بشر

کتاب درسی –

 تابلوی آموزشی - گچ –

 تخته پاک کن –  

ماژیک وایت برد -

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سوم

43

66 و 67

بخش هشتم :

آهن ربا

صفحه ی عنوانی( 66 )  :

ایجاد انگیزه و آمادگی در دانش آموزان با استفاده از دانش و تجربه های قبلی آن ها برای ورود به درس جدید است .

دانش آموزان با انجام فعّالیّت  صفحه ی 67  پیش بینی  می کنند که خاصّیّت آهن ربایی ، در کدام یک از قسمت  های آهن ربا بیشتر است و برای پی بردن به درستی پیش بینی خود آزمایشی را طرّاحی کنند .

 

قطب نما یا قبله نما با عقربه ی مغناطیسی

آهن ربا به شکل های مختلف

 ( تیغه ای – میله ای و کروی )

یک جعبه سوزن –

 تعدادی میخ – دفتر علوم

کتاب درسی –  تابلوی آموزشی - گچ - تخته پاک کن –  

ماژیک وایت برد –

 

44

68 و 69

دانش آموزان با انجام فعّالیّت  صفحه ی 68  به تأثیر قطب ها بر یک دیگر پی ببرند و با نام گذاری قطب های آهن ربا آشنا می شوند . 

دانش آموزان با انجام آزمایش صفحه ی 69  به چگونگی  نام گذاری قطب های آهن ربا پی می برند .

تعدادی آهن ربای میله ای یا نعلی شکل – دفتر علوم

یک تشت پلاستیکی –

چوب پنبه ی مصنوعی ( یونولیت )

یا یک مادّه ی سبک مثل مقوّای روغنی – آهن ربا (به شکل های مختلف )

قطب نما یا قبله نما

کتاب درسی –  تابلوی آموزشی - گچ - تخته پاک کن –  

ماژیک وایت برد -

45

70 و

71

دانش آموزان با انجام فعّالیّت های مشاهده کنید و بسازید صفحه ی 70  با روش های ساخت آهن ربا  

( مالشی- الکتریکی ) آشنا می شوند و در کاربرد ابزار مهارت پیدا  می کنند .

در صفحه ی 71  دانش آموزان با ساختن یک آهن ربای الکتریکی و انجام آزمایش با آن ، به عواملی که بر میزان قدرت آهن ربایی آن تأثیر می گذارند پی می برند و مهارت ساختن ابزار در آن ها تقویت می شود .

یک میخ بزرگ فولادی

یک آهن ربای قوی

( بهتر است تیغه ای باشد . ) مقداری سیم روکش دار – مقداری سوزن - چند عدد باطری – دو عدد آهن ربای حلقه ای – مداد یا خودکار - قبله نما یا قطب نما - – دفتر علوم

کتاب درسی –  تابلوی آموزشی - گچ - تخته پاک کن –  

ماژیک وایت برد -

 

 

چهارم

46

58 تا 65

دوره ی بخش هفتم

در این جلسه ، پس از مرور بخش هفتم و رسیدن به اهداف مورد نظر ، سوأل های آن با کمک  دانش آموزان طرح و سپس به آن ها پاسخ داده می شود .

کتاب درسی –  تابلوی آموزشی - گچ - تخته پاک کن –  

ماژیک وایت برد -

47

66 تا 71

دوره ی بخش هشتم

در این جلسه ، پس از مرور بخش هشتم  و رسیدن به اهداف مورد نظر ، سوأل های آن با کمک دانش آموزان طرح و سپس به آن ها پاسخ داده می شود .

کتاب درسی –  تابلوی آموزشی - گچ - تخته پاک کن –  

ماژیک وایت برد -

48

71-1

آزمون مستمر

( میان نوبت اوّل )

از دانش آموزان ، پس از دوره ی کتاب و طرح سوأل های مربوط به بخش های هفتم و هشتم آزمون مستمر( میان نوبت ) مداد کاغذی ،  از اوّل کتاب تا پایان بخش هشتم برگزار

ی گردد .

کتاب درسی –  تابلوی آموزشی - گچ - تخته پاک کن –  

ماژیک وایت برد -

خلاصه گزارش تدریس در ماه دی

 

در هفته ی اوّل و دوم دی ماه ، بخش 7 « الکتریسیته » تدریس می گردد و دانش آموزان با انگیزه و علاقه مندی خیلی خوب و با انجام فعّالیّت های کتاب در مورد الکتریسیته ، فهرستی از وسایل برقی که در خانه استفاده می کنند ، موارد و ساعت مصرف آن ها را تهیه می کنند و  با صرفه جویی در مصرف برق خانگی  ، به لزوم  این کار  در مصرف برق خانگی پی می برند . در ادامه با راهنمایی آموزگار و همکاری با گروه ، خودشان روش بستن یک مدار الکتریکی را کشف می کنند و شکل آن را نیزمی کشند ؛ با انجام آزمایش و بستن مدار ساده ، اجسام رسانا و نارسانا را شناسایی

می کنند ؛ با نقش کلید در یک مدار ساده آشنا می شوند و طرح هایی را برای ساختن کلید پیشنهاد می کنند ؛ با مدارهای موازی و متوالی آشنا می شوند و مهارت پیش بینی کردن در آن ها پرورش می یابد ؛   با  به کار بردن چند باطری در مدار و مقایسه ی روشنایی لامپ ها به شیوه ی بستن باطری ، برای تولید روشنایی بیشتر در لامپ

پی می برند و بالاخره با اهمّیّت رعایت نکات ایمنی در کار با وسایل الکتریکی آشنا  می شوند .

در هفته ی سوم ، بخش 8 «آهن ربا » تدریس می گردد و دانش آموزان با انگیزه و علاقه مندی خیلی خوب و با انجام فعّالیّت های کتاب در مورد آهن ربا ، پیش بینی  می کنند که خاصّیّت آهن ربایی ، در کدام یک از قسمت  های آهن ربا بیشتر است و برای پی بردن به درستی پیش بینی خود آزمایشی را طرّاحی کنند ؛ به تأثیر قطب ها بر

 یک دیگر پی می برند و با چگونگی  نام گذاری  قطب های آهن ربا آشنا می شوند .

 با روش های ساخت آهن ربا  ( مالشی- الکتریکی ) آشنا می شوند و در کاربرد ابزار مهارت پیدا می کنند و سرانجام  با ساختن یک آهن ربای الکتریکی و انجام آزمایش با آن ، به عواملی که بر میزان قدرت آهن ربایی آن تأثیر

می گذارند پی می برند و مهارت ساختن ابزار در آن ها تقویت می شود .

در هفته ی چهارم پس از دوره ی بخش 7 و 8 و طرح سوأل های این دو بخش ، آزمون مستمر( میان نوبت اوّل )

مداد کاغذی ،  از اوّل کتاب تا پایان بخش هشتم برگزار می گردد .

 

نتایج پیشرفت تحصیلی دانش آموزان در این ماه : 

خیلی خوب ■  خوب □  قابل قبول □  نیاز به تلاش بیشتر دارند □

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم دی 1390ساعت 18:57  توسط مهدی سلمانی  | 
خب این هم طرح درس سالانه - درس ریاضی- آذر و دی ماه . با هم ببینیم .

ماه

هفته

شماره

جلسه

شماره

صفحه

رئوس مطالب

هدف های جزئی و رفتاری

وسایل لازم

 

 

 

 

 

 

 

آذر

 

 

اوّل

 

33

 

53-52

 

 

رسم خطوط عمود و

فاصله ی یک نقطه از خط

 

آشنایی با شیوه های رسم

خطوط عمود و تعیین فاصله ی

 یک نقطه از خط

 

 

تابلوی آموزشی – گونیای آموزشی

پرگار آموزشی – گچ - کتاب درسی

تخته پاک کن - ماژیک وایت برد

 

 

 

34

 

55-54

 

35

 

57-56

 

36

 

دوم

 

37

58

 

ضرب  دو رقمی در

دو رقمی

 

 

 

یادگیری ضرب دورقمی

در دو رقمی

 

دوره ی کتاب و اجرای

آزمون مدادکاغذی هفتگی

 

تابلوی آموزشی- جعبه ی کوئیزنر

کتاب درسی – گچ - تخته پاک کن

ماژیک وایت برد

 

 

 

38

59

 

39

60

 

40

60-52

دوره ی کتاب و اجرای

آزمون مدادکاغذی هفتگی

 

سوم

 

41

62-61

 

ضرب چند رقمی  در

 چند رقمی  و انجام

مسأله های  صفحه ی

67 و 66

 

 

یادگیری ضرب چند رقمی در

چند رقمی

 

 

دوره ی کتاب و اجرای

آزمون مدادکاغذی هفتگی

 

تابلوی آموزشی- جعبه ی کوئیزنر

کتاب درسی – گچ - تخته پاک کن

ماژیک وایت برد

 

42

65-63

 

43

67-66

 

44

67-52

دوره ی کتاب و اجرای

آزمون مدادکاغذی هفتگی

 

چهارم

 

45

70-68

خطوط موازی

 

آشنایی با رسم خطوط  موازی

 

تابلوی آموزشی – گونیای آموزشی

گچ – تخته پاک کن

ماژیک وایت برد - کتاب درسی

 

 

46

72-71

مثلّث قائم الزاویه و ذوزنقه

آشنایی با مثلّث قائم الزاویه

و ذوزنقه

 

47

74-73

فاصله ی دو خط موازی

 

آشنایی با فاصله ی دو خط

موازی

 

48

خلاصه گزارش تدریس در ماه آذر

 

 

در این ماه دانش آموزان پس از آشنایی با شیوه های رسم خطوط عمود و تعیین فاصله ی یک نقطه از خط ، ضرب دورقمی در دورقمی و پس از آن چند رقمی در چند رقمی را می آموزند.

 بعد از انجام دادن تمرین های کتاب ، مسأله های صفحه ی  67و66 را حل می نمایند .  در ادامه ، بعد از دوره ی کتاب و اجرای  آزمون های هفتگی ، دانش آموزان با رسم خطوط موازی ، مثلّث قائم الزّاویه  ذوزنقه و  فاصله ی دوخط موازی آشنا می شوند.     

  

(( 25 آذر ، روز پژوهش ، بر شما پژوهش گران کوچک مبارک باد . ))

نتایج پیشرفت تحصیلی دانش آموزان در این ماه :   خیلی خوب   خوب   قابل قبول   نیاز به تلاش بیشتر دارند                                                                      

 

 

ماه

هفته

شماره

جلسه

شماره

 صفحه

رئوس مطالب

هدف های جزعی

و  رفتاری

 

                      وسایل لازم

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دی

 

اوّل

 

49

 

 

 

78-75

 

تمرین های دوره ای (1)

 

 

 

دوره ی کتاب و اجرای

آزمون مدادکاغذی

میان نوبت اوّل

 

کتاب درسی – تابلوی آموزشی -  گچ

تخته پاک کن -  ماژیک وایت برد – رایانه

دستگاه چاپ

 

50

 

51

 

52

اجرای آزمون مستمر

مدادکاغذی

 

دوم

 

53

 

 

84-79

 

یادآوری مفهوم  تقسیم

 

مسأله های صفحه

83 و 84

 

یادآوری مفهوم تقسیم

و انجام مسأله های

صفحه ی 84و83

 

کتاب درسی – تابلوی آموزشی

جعبه ی کوئیزنر – گچ - تخته پاک کن

ماژیک وایت برد

 

54

 

55

 

56

 

84-75

دوره ی کتاب و اجرای

آزمون مدادکاغذی هفتگی

دوره ی کتاب و اجرای

آزمون مدادکاغذی هفتگی

 

سوم

 

57

 

 

92-85

 

تقسیم باقی مانده

 

مسأله های صفحه

91و90

 

یادآوری تقسیم باقی مانده و انجام

مسأله های صفحه ی

91و90

 

کتاب درسی – تابلوی آموزشی

جعبه ی کوئیزنر – گچ - تخته پاک کن

ماژیک وایت برد

 

58

 

59

 

60

 

92-75

دوره ی کتاب و اجرای

آزمون مدادکاغذی هفتگی

دوره ی کتاب و اجرای

آزمون مدادکاغذی هفتگی

 

چهارم

 

61

 

 

93 تا

 

101

 

 

تقسیم چند رقمی در

 یک رقمی با خارج

قسمت چند رقمی

مسأله های صفحه

101

 

یادگیری تقسیم چند رقمی

 در یک رقمی با

خارج قسمت چند رقمی و

 انجام دادن مسأله های

صفحه ی 101

 

 

کتاب درسی – تابلوی آموزشی

جعبه ی کوئیزنر – گچ - تخته پاک کن

ماژیک وایت برد

 

62

 

63

 

64

 

1 الی

101

 

دوره ی کتاب و اجرای

آزمون نوبت اوّل

 

دوره ی کتاب و اجرای

آزمون نوبت اوّل

 

 

خلاصه

گزارش

تدریس

در ماه

دی

 

پس از دوره ی کتاب و اجرای آزمون مدادکاغذی میان نوبت ، مفهوم تقسیم یادآوری می شود و سپس مسأله های صفحه 84 و83  حل می شود بعد از یادگیری تقسیم باقی مانده توسّط فراگیران ، مسأله های صفحه ی 91و90 انجام می شود ،  و  پس از  یادگیری تقسیم چند رقمی در یک رقمی با خارج قسمت چند رقمی  و انجام دادن مسأله های صفحه ی 101 و دوره ی کتاب ، آزمون مدادکاغذی نوبت اوّل برگزار می گردد .

 

نتایج پیشرفت تحصیلی دانش آموزان در این ماه :   خیلی خوب   خوب  قابل قبول   نیاز به تلاش بیشتر دارند

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم دی 1390ساعت 18:41  توسط مهدی سلمانی  | 
 

این هم طرح درس سالانه ی بخوانیم و بنویسیم آذر و دی ماه . با هم می بینیم !

ماه

هفته

شماره

جلسه

شماره

صفحه

رئوس مطالب

هدف های جزئی و رفتاری

وسایل لازم

 

 

 

 

آذر

 

 

اوّل

25

 

71-65

درس نهم ؛

« شاید این قطره ی آب ... »

- آشنایی با نقش قصّه در صرفه جویی در مصرف آب

- آشنایی با پسوند « تاک » ، ساخت ترکیب ها و اصطلاحاتی که با « دست » ساخته شده اند و یادگیری زمان گذشته

- یادگیری شعر « رنج و گنج »

- انجام تمرین های بنویسیم ص 48 تا 54 .

انواع کتاب قصّه - راهنمای

صرفه جویی در مصرف آب  استفاده از کارشناس

کتاب درسی   تابلوی آموزشی- گچ -تخته پاک کن

ماژیک وایت برد

26

27

 

دوم

28

 

76-72

درس دهم ؛

درس آزاد با موضوع

 « دوستی »

- ساختن درس آزاد با کمک دانش آموزان ، با استفاده از روش « خورشیدی » و ساختن تمرین های بنویسیم ص 55 تا 59

- آشنایی با کلمه های مترادف و متضاد

- روان خوانی « کار نیکو کردن از پر کردن است . »

کتاب درسی   تابلوی آموزشی- گچ -  تخته پاک کن

 ماژیک وایت برد

29

30

 

سوم

31

 

86-77

درس یازدهم ؛

ابن سینا

- آشنايي با يكي از مشاهير علمي ايران ( ابوعلی سینا )

-ايجاد نگرش و علاقه نسبت به دانش و دانشمندان و انجام تحقیقات

-توانايي تشخيص كلمات هم آوا  و  به كارگيري و تشخیص كلمات متشابه و شكسته در شعر

- انجام تمرین های بنویسیم  ص 60 تا 66

 

تصاويري از شهر همدان،

كتاب هاي ابن سينا،پازل

،برگه هاي سفيد،بادكنك (شش رنگ)

کتاب درسی   تابلوی آموزشی- گچ -  تخته پاک کن

 ماژیک وایت برد

32

33

 

چهارم

34

 

96-87

درس دوازدهم ؛

بر بال خیال

- آشنایی با داستان ها و ژول ورن نویسنده ی معروف فرانسوی

- آشنایی با معنی واژه ها و زمان گذشته و انجام تمرین های بنویسیم ص 67 تا  72 .

- آشنایی با داستان های کلیله و دمنه در روان خوانی

 « خرچنگ و مرغ ماهی خوار »

یکی از کتاب های ژول ورن و کتاب کلیله ودمنه

کتاب درسی   تابلوی آموزشی- گچ -  تخته پاک کن

 ماژیک وایت برد

35

36

خلاصه گزارش تدریس در ماه آذر

در هفته ی اوّل ، درس 9 « شاید این قطره ی آب » تدریس می شود و دانش آموزان با نقش قصّه در صرفه جویی در مصرف آب پسوند « تاک » ، ساخت

ترکیب ها و اصطلاحاتی که با « دست » ساخته شده اند و یادگیری زمان گذشته آشنا می شوند ؛ شعر « رنج و گنج »  را یاد می گیرند . سپس تمرین های بنویسیم

 ص 48 تا 54 را انجام می دهند .

در هفته ی دوم درس 10 « درس آزاد » با کمک دانش آموزان به روش « خورشیدی » یا همان بارش مغزی ساخته می شود .  { نحوه ی اجرای این روش در قسمت بررسی روش های تدریس بخش اوّل توضیح داده می شود . } سپس تمرین های بنویسیم نیز بر اساس درس آزاد از صفحه ی 55 تا 59 ساخته

 می شود و دانش آموزان آن را انجام می دهند .

درهفته ی سوم درس 11 « ابن سینا » تدریس می شود و دانش آموزان با با يكي از مشاهير علمي ايران ( ابوعلی سینا ) آشنا می شوند و  نگرش و علاقه نسبت به دانش و دانشمندان و انجام تحقیقات در آن ها  ايجاد می شود . در ادامه ، توانايي تشخيص كلمات هم آوا  و  به كارگيري و تشخیص كلمات متشابه و شكسته در شعر در دانش آموزان تقویت می شود . سپس تمرین های بنویسیم  ص 60 تا 66 را انجام می دهند .

در هفته ی چهارم درس 12 « بر بال خیال » تدریس می شود و دانش آموزان با داستان ها و ژول ورن نویسنده ی معروف فرانسوی  ، معنی واژه ها و زمان گذشته و داستان های کلیله و دمنه در روان خوانی  « خرچنگ و مرغ ماهی خوار » آشنا می شوند . سپس تمرین های بنویسیم ص 67 تا  72 را انجام می دهند . .

نتایج پیشرفت تحصیلی دانش آموزان در این ماه :  

خیلی خوب     خوب  قابل قبول   نیاز به تلاش بیشتر دارند

 

 

 

ماه

هفته

شماره

جلسه

شماره

صفحه

رئوس مطالب

هدف های جزئی و رفتاری

وسایل لازم

 

 

 

 

 

 

دی

 

 

اوّل

37

97

تا

102

درس سیزدهم ؛

« عیدانه ی خدا »

- آشنایی با ماه رمضان و واژه ی عید فطر و مراسم مربوط به آن

-  آشنایی با پسوند « انه » ، معنی  کلمه ها ،

 قید و  زمان حال استمراری « دارم می روم »

تصاویری از سفره ی افطار و

هلال ماه رمضان و عید فطر

استفاده از روحانی برای توضیح در مورد ماه رمضان  کتاب درسی

 تابلوی آموزشی - گچ  تخته پاک کن

ماژیک وایت برد

38

39

 

دوم

40

103

تا

114

درس چهاردهم ؛

« آخرین یاور آفتاب »

- آشنایی با « عبداّله بن حسن » آخرین یار و یاور امام حسین (ع)

- آشنایی با فعل های مخالف که با « ن » یا « م » درست می شوند ، نوشتن « ص » و « ع » به جای  کلمه های  صلّی اله علیه و آله  و

علیه السلام ، حالت خواندن جمله ها با نتوجّه به نوع آن ها

- آشنایی با یکی از قصّه های  هزار و یک شب به نام  « عبداله بری و عبداله بحری »

ماکتی از خیمه های ابا عبداله (ع) دانش آموزان وسایل گریم

شمشیر و سایر وسایل جنگی

- کتاب درسی - تابلوی آموزشی گچ  تخته پاک کن ماژیک وایت برد

41

42

 

سوم

43

115

تا

121

درس پانزدهم ؛

« میراث فرهنگی »

- آشنایی با میراث فرهنگی

- آشنایی با کلمه های مرکّب باز+ بن فعل ؛ اعضای بدن + بند

- آشنایی با سال هجری شمسی و قمری

بازدید از موزه نمونه ای از یک اثر تاریخی  مثل سکّه

فیلم آموزشی در مورد آثار تاریخی ایران - - کتاب درسی - تابلوی آموزشی - گچ  تخته پاک کن

 ماژیک وایت برد

44

45

 

چهارم

46

 

1 تا 121

دوره ی کتاب و اجرای ارزشیابی مستمر

(  میان نوبت اوّل )

بخوانیم ( شفاهی ) و بنویسیم { املا و انشا } ( کتبی )

دوره ی کتاب از درس اوّل تا آخر درس 15 و اجرای ارزشیابی مستمر ( میان نوبت اوّل )

- کتاب درسی - تابلوی آموزشی گچ  تخته پاک کن

ماژیک وایت برد

47

48

خلاصه گزارش تدریس در ماه دی

در هفته ی اوّل ، درس 13 « عیدانه ی خدا » تدریس می شود و دانش آموزان با ماه رمضان و واژه ی عید فطر و مراسم مربوط به آن ، پسوند « انه » ، معنی  کلمه ها ، قید و  زمان حال استمراری « دارم می روم » آشنا می شوند .

در هفته ی دوم ، درس 14 « آخرین یاور آفتاب » تدریس می شود و دانش آموزان با « عبداّله بن حسن » آخرین یار و یاور امام حسین (ع) ، فعل های مخالف که با « ن » یا « م » درست می شوند ، نوشتن « ص » و « ع » به جای  کلمه های صلّی اله علیه و آله 

و علیه السلام  و حالت خواندن جمله ها با نتوجّه به نوع آن ها  آشنا می شوند .

در هفته ی سوم ، درس 15 « میراث فرهنگی »  تدریس می شود و دانش آموزان با میراث فرهنگی ، کلمه های مرکّب باز+ بن فعل ؛ اعضای بدن + بند  و  سال هجری شمسی و قمری آشنا می شوند .

در هفته ی چهارم ، ضمن دوره ی کتاب و رفع اشکالات خواندن فراگیران ، آزمون میان نوبت بخوانیم ، به صورت شفاهی و بنویسیم به صورت کتبی برگزار می گردد .

نتایج پیشرفت تحصیلی دانش آموزان در این ماه :  

خیلی خوب     خوب  قابل قبول   نیاز به تلاش بیشتر دارند

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم دی 1390ساعت 18:27  توسط مهدی سلمانی  | 
سلام این هم طرح درس سالانه - درس هدیه های آسمان- آذر و دی ماه . با هم ببینیم .

 

ماه

هفته

شماره

جلسه

شماره

 صفحه

رئوس مطالب

هدف های جزعی و  رفتاری

 

وسایل لازم

 

 

 

 

 

 

آذر

 

اوّل

17

 

31-28

 

به جای دشنام

آشنایی با مهارت کنترل خشم و

خصوصیّات امام کاظم (ع)

کتاب درسی- کتاب داستان راستان

کتاب کار -  دفترچه ی کتاب کار طرح کرامت

18

 

دوم

19

 

35-32

 

به جای وضو

آشنایی با تیمّم شرایط و مراحل آن

 

کتاب درسی- مقداری تربت پاک کربلا

رساله ی احکام کتاب کار

20

 

 

سوم

21

 

41-36

 

باغبان مهربان

آشنایی با داستان های زندگی امام رضا (ع)

کتاب درسی کتاب کار

22

 

چهارم

23

 

45-42

 

زنگ انشا

آشنای با شیوه های نوشتن خاطره

کتاب درسی- کتاب کار

24

 

 

 

 

خلاصه

گزارش

تدریس

در ماه

آذر

 

در این ماه ، با امامان عزیز ، امام کاظم و معنای لقب ایشان و امام رضا و خصوصیّت های بارز او و همچنین

دانش آموزان را ، با یکی دیگر از احکام اسلامی ، تیمّم آشنا می کنیم .

 

 امام حسین (ع):

 

 

 كاری مكن كه از آن پوزش بخواهی زيرا مؤمن نه بد ميكند و نه عذر می طلبد، و منافق هر روز بد  

 می کند و هر روز پوزش می خواهد .              واحد کار دوراندیشی – مهارت تصمیم گیری

 

کمیته ی گسترش و ارتقای طرح آموزش آداب و مهارت های زندگی اسلامی دوره ی ابتدایی { طرح کرامت }


 

 

نتایج پیشرفت تحصیلی دانش آموزان در این ماه :  خیلی خوب     خوب  قابل قبول   نیاز به تلاش بیشتر دارند

 

 

 

 

  

ماه

هفته

شماره

جلسه

شماره

 صفحه

رئوس مطالب

هدف های جزعی و  رفتاری

 

وسایل لازم

 

 

 

 

 

 

دی

 

اوّل

25

 

47-46

 

کودک شجاع

 

آشنایی با امام نهم و مفهوم « شجاعت »

 

کتاب درسی کتاب کار

 

 

26

 

دوم

27

 

 

47-1

 

دوره ی کتاب و برگزاری

 ارزشیابی پایانی ( نوبت اوّل )

 

 

کتاب دوره می شود و ارزشیابی

نوبت اوّل طبق برنامه  برگزار می گردد .  

28

 

سوم

29

30

 

چهارم

31

 

51-48

 

سحرگاه با شکوه

 

آشنایی با مبعث پیامبر گرامی اسلام

32

 

خلاصه

گزارش

تدریس

در ماه

دی

 

نکته : با توجّه به نزدیکی آزمون های نوبت اوّل ، شیوه ی برگزاری ارزشیابی درس هدیه های آسمان به صورت شفاهی

و عملکردی ( سیاهه رفتار دانش آموز ) و پرسش فقط از سوأل های کتاب درسی می باشد و همکاران عزیز، دقّت کنند که

از پرسیدن سوال های خیلی زیاد و سخت جدّا ً خودداری نمایند %

 

در این ماه ، پس از دوره ی کتاب ،  آزمون نوبت اوّل برگزار می گردد و نمره ی آن به صورت کیفی – توصیفی ،  در

کارنامه ی دانش آموزان ثبت می گردد  . همچنین درس های « کودک شجاع » و « سحرگاه با شکوه » تدریس می شود .

 

نتایج پیشرفت تحصیلی دانش آموزان در این ماه :   خیلی خوب     خوب  قابل قبول   نیاز به تلاش بیشتر دارند

                                                                                                                            

 

  

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم دی 1390ساعت 18:22  توسط مهدی سلمانی  | 
سلام به همه ی دوستان عزیزم که همیشه من رو مورد لطفشون قرار دادن . این هم طرح دس سالانه ی قرآن مربوط به آذر و دی ماه . با هم ببینیم !

 

ماه

هفته

شماره

جلسه

شماره

 صفحه

رئوس مطالب

هدف های جزعی و  رفتاری

 

وسایل لازم

 

 

 

 

 

 

آذر

 

اوّل

17

 

 

 

 

34-28

 

درس پنجم :

آیات  102 تا 112

سوره ی آل عمران

آموزش روخوانی و روان خوانی

آیات  102 تا 112 سوره ی آل عمران

توجّه به پیام قرآنی و موضوع  اتّحاد مسلمین

 آموزش حروف مقطّعه

انجام کار در کلاس و  انس با قرآن

آیات 106 تا 112  سوره ی آل عمران

 

کتاب درسی لوحه ی آموزشی

 نوار درسی - ضبط صوت- تلویزیون

 تابلوی آموزشی - گچ تخته پاک کن

ماژیک وایت برد

18

 

دوم

19

20

 

 

سوم

21

 

 

40-35

 

 

درس ششم :

آیات 76 تا 95

سوره ی اسرا

آموزش روخوانی و روان خوانی

آیات 76 تا 95  سوره ی اسرا

آموزش پیام قرآنی  و حروف مقطّعه

انجام کار در کلاس و  انس با قرآن

آیات 86 تا 95  سوره ی اسرا

کتاب درسی لوحه ی آموزشی

 نوار درسی - ضبط صوت- تلویزیون

 تابلوی آموزشی - گچ تخته پاک کن

ماژیک وایت برد

 

22

 

چهارم

23

24

 

 

 

 

خلاصه

گزارش

تدریس

در ماه

آذر

 

در این ماه ، هفته ی اوّل و دوم آیات  102 تا 112 سوره ی آل عمران تدریس می شود و در هفته ی سوم و چهارم آیات 76 تا 95

سوره ی اسرا تدریس می گردد . ارزشیابی هر دو هفته یک بار انجام می شود و نتایج به صورت کیفی – توصیفی ثبت می گردد  .

 

رسول خدا (ص) فرمود:

هر مردى كه فرزندش را قرآن بياموزد ، در روز قيامت تاجى شاهانه و لباس زيبا بر تن پدر و مادر آن فرزند قرار  خواهد گرفت

كه مردم مانند آن را نديدهاند.                            مجمع البيان، ج 1، ص 9

 

« 25 آذر ، روز پژوهش گرامی باد »

نتایج پیشرفت تحصیلی دانش آموزان در این ماه :   خیلی خوب     خوب  قابل قبول   نیاز به تلاش بیشتر دارند

 

 

                            

 

ماه

هفته

شماره

جلسه

شماره

 صفحه

رئوس مطالب

هدف های جزعی و  رفتاری

 

وسایل لازم

 

 

 

 

 

 

دی

 

اوّل

25

 

50-41

درس هفتم :

آشنایی با خط قرآن

 

دانش آموزان با انواع رسم الخط قرآن و آداب

خواندن قرآن در پیام قرآنی  آشنا می شوند

و می توانند انواع قرآن  را بخوانند .

تمرین آیات 94 تا 102 سوره ی نحل

انجام کاردر کلاس و انس با قرآن

آیات 1 تا 10 سوره ی شوری

کتاب درسی لوحه ی آموزشی

 نوار درسی - ضبط صوت-

تلویزیون- تابلوی آموزشی - گچ

تخته پاک کن- ماژیک وایت برد

 

26

 

دوم

27

 

57-51

درس هشتم :

آیات 30 تا 37

سوره ی آل عمران

 

داستان حضرت زکریا (ع)و مریم (س)

آشنایی با علائم وقف

انجام کار در کلاس و انس با قرآن

سوره ی دخان ، آیات 1 تا 18

28

 

سوم

29

 

57-1

دوره ی کتاب و

ارزشیابی مستمر

( میان نوبت اوّل )

دوره ی کتاب و اجرای ارزشیابی  مستمر

( میان نوبت اوّل )

 

کتاب درسی

30

 

چهارم

31

 

57-1

دوره ی کتاب و

ارزشیابی پایانی

( نوبت اوّل )

 

دوره ی کتاب و اجرای ارزشیابی پایانی

 ( نوبت اوّل )

 

کتاب درسی

32

 

خلاصه

گزارش

تدریس

در ماه

دی

 

نکته : با توجّه به نزدیکی آزمون های نوبت اوّل ، شیوه ی برگزاری ارزشیابی درس قرآن کریم به صورت شفاهی و فقط

 روخوانی آیه های کتاب درسی ، خواندن پیام قرآنی و تفسیر آن می باشد و همکاران عزیز دقّت کنند که از پرسش معنی واژه ها

 و قواعد دروس ، جدّا ً خودداری نمایند . سپس نمره ها به صورت کیفی توصیفی در کارنامه ی فرا گیران ثبت می گردد .%

در هفته ی اوّل درس هفتم آشنایی با انواع رسم الخط قرآن تدریس می شود و دانش آموزان با انواع رسم الخط های قرآن آشنا

می شوند و برای جلسات بعدی سعی می شود تا از روی قرآن اصلی تدریس شود . در هفته ی دوم داستان حضرت زکریا (ع) و

حضرت مریم (س) تدریس می شود .

 

نتایج پیشرفت تحصیلی دانش آموزان در این ماه :   خیلی خوب     خوب  قابل قبول   نیاز به تلاش بیشتر دارند

 

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم دی 1390ساعت 18:14  توسط مهدی سلمانی  | 
سلام به همه ی دوستان - فرا رسیدن اعیاد قربان و غدیر را خدمت همه ی شما عزیزان تبریک می گویم . از دوستان خوبی هم که برایم پیام فرستاده بودند و مرا مورد لطف خود قرار داده بودند بسیار ممنونم . آقای کچوبی اگر فامیلشان را اشتباه نکرده ام از منطقه ی پیشوای ورامین پیام خصوصی برایم فرستاده بودند و در آن از من تشکّر کرده بودند . من هم همین طور . ولی عزیزم چرا پیغام خصوصی فرستادید ؟ بگذارید همه بدانند که چه قدر به مولایمان ارادت داریم . اتّفاقا ْ باید این جور چیزا رو رو کرد و اصلا ض هم بد نیست که عالم بدون که ما عاشق کارمون هستیم چون خدا خواست که به این درگاه بیاییم . به قول شاعر : ما به این در نه پی حشمت و جاه آمده ایم  عاشقیم و فقط در پی کار آمده ایم

از آقای سهرابی هم ممنونم که برایم پیام دادند . البته موقعیّت مکانی یا مدرسه ی خود را مشخّص نکردند . در مورد دفاتر ثبت جریان های آموزشی سوال داشتند که ان شاء ا ... در فرصت بعدی در مورد این دفاتر توضیح خواهم داد .

امّا در این قسمت یک نمونه سوال ریاضی دوم ابتدایی را آماده کرده ام که توجّه عزیزان را به آن جلب می نمایم .

با هم به ادامه ی مطلب توجّه می کنیم .

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و چهارم آبان 1390ساعت 21:56  توسط مهدی سلمانی  | 
این هم یک طرح درس سالانه ی درس علوم تجربی که مربوط به ماه آبان است . با هم ببینیم !


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه نهم آبان 1390ساعت 0:44  توسط مهدی سلمانی  | 

ماه

هفته

شماره

جلسه

شماره

صفحه

رئوس مطالب

هدف های جزئی و رفتاری

وسایل لازم

 

 

 

 

 

 

 

 

آبان

 

 

اوّل

17

 

34-33

 

 

 

یادآوری مفاهیم ضرب

دوره ی کتاب و اجرای

آزمون هفتگی

 

دانش آموزان پس از یادآوری

مفاهیم ضرب ، تمرین های

ص 34 و 33 را انجام می دهند

 و پس از دوره ی کتاب

آزمون هفتگی را برگزار

 می نمایند .

 

کتاب درسی- جعبه ی کوئیزنر

تابلوی آموزشی – گچ –

ماژیک وایت برد

تخته پاک کن

18

19

20

34-31

 

 

دوم

 

21

 

35

تا

37

 

 

خاصّیّت های ضرب

 

 

دانش آموزان پس ازیادآوری

 خواصّ ضرب تمرین های

35- 36 و37 را انجام

می دهند و پس ازدوره ی

 کتاب ، آزمون هفتگی را

برگزار می نمایند .

 

 

کتاب درسی- جعبه ی کوئیزنر

تابلوی آموزشی - گچ

ماژیک وایت برد - تخته پاک کن

 

22

 

23

 

24

 

37-32

 

اجرای آزمون هفتگی

 

 

سوم

 

25

 

38 و

 

39

 

 

یادآوری مفهوم تقسیم

 

 

 

دانش آموزان پس از یادآوری

مفاهیم تقسیم ، تمرین های

ص 39 و 38 را انجام

می دهند و پس از دوره ی

کتاب آزمون هفتگی را

برگزار می نمایند .

 

 

 

 

کتاب درسی- جعبه ی کوئیزنر

تابلوی آموزشی - گچ

ماژیک وایت برد - تخته پاک کن

 

26

 

27

 

28

 

39-32

 

اجرای آزمون هفتگی

 

چهارم

 

29

 

43-40

 

 

یاد آوری ضرب چند

رقمی در یک رقمی

 

 

 

 

 

دانش آموزان پس از یادآوری

مفاهیم ضرب چند رقمی در

یک رقمی تمرین های

 صفحه های40 ، 43 ، 44

، 46 ، 47 ، 48 و مسأله های

ص 51 و 50 را انجام می دهند

 

 

 

کتاب درسی- جعبه ی کوئیزنر

تابلوی آموزشی - گچ

ماژیک وایت برد - تخته پاک کن

 

30

 

46-44

 

31

 

51-47

 

 

32

خلاصه گزارش تدریس در ماه آبان

 

در این ماه ، دانش آموزان مواردی چون یادآوری مفاهیم ضرب ، خواصّ ضرب ، مفاهیم تقسیم ، مفاهیم ضرب چند رقمی

در یک رقمی و سپس تمرینات صفحه های 34 و 33- 35- 36 و37- 38- 39- 40 ، 43 ، 44- 46 ، 47 ، 48

و مسأله های ص 51 و 50  را انجام می دهند .

 نتایج پیشرفت تحصیلی دانش آموزان در این ماه :   خیلی خوب   خوب   قابل قبول   نیاز به تلاش بیشتر دارند

            

(( فرارسیدن روز دانش آموز و هفته ی مبارزه با استکبار جهانی و در رأس آن ها آمریکا، بر شما عزیزان مبارک باد ))

+ نوشته شده در  دوشنبه نهم آبان 1390ساعت 0:24  توسط مهدی سلمانی  | 

ماه

هفته

شماره

جلسه

شماره

صفحه

رئوس مطالب

هدف های جزئی و رفتاری

وسایل لازم

 

 

 

 

 

آبان

 

اوّل

13

 

38-32

درس پنجم :

« جهان پهلوان »

- آشنایی با بازیهای المپیک و جهان پهلوان تختی

- آشنایی با کاربرد کلمه ها در جمله و دو یا چند شکل بودن واژه ها

- یادمان استاد « قیصر امین پور »

- انجام تمرین های بنویسیم ص 24 تا 29

تصاویری از قهرمانان المپیک ایران و جهان پهلوان تختی تصاویری از

استاد قیصر امین پور

کتاب درسی   تابلوی آموزشی- گچ -  تخته پاک کن - ماژیک وایت برد

14

15

 

دوم

16

 

50-39

درس ششم :

« برف خجالت »

- درمان کم رویی از طریق قصّه گویی

- آشنایی با کلمه های ترکیبی با « و » مثل گفت و گو ؛ اسم زمان و تفاوت شکل گفتاری و نوشتاری کلمه ها

- تقویت خیال پردازی در روان خوانی « اگر فیل ها بال داشتند »

- انجام تمرین های بنویسیم ص 30 تا 36

 

کتاب های قصّه - کتاب درسی   تابلوی آموزشی- گچ

 تخته پاک کن - ماژیک وایت برد

17

18

 

سوم

19

 

59-51

درس هفتم :

« اگر دیگران نبودند ! »

- یادمان زنده یاد استاد قیصر امین پور

- آشنایی با کلمه های هم خانواده ؛ پیشوند و پسوند « دل » و کنایه !

- یادگیری شعر « دوکاج»

- انجام تمرین های بنویسیم ص 37 تا 42

 

کتاب درسی   تابلوی آموزشی- گچ -  تخته پاک کن - ماژیک وایت برد

20

21

 

چهارم

22

 

64-60

درس هشتم :

« من با دیگران فرق دارم! » 

- آشنایی با واژه ی قانون و نظم .

- آشنایی با تشدید در آخر کلمه ها و  بند

- انجام تمرین های بنویسیم ص 43 تا 47

کتاب درسی   تابلوی آموزشی- گچ -  تخته پاک کن - ماژیک وایت برد

23

24

خلاصه گزارش تدریس در ماه آبان

در هفته ی اوّل درس « جهان پهلوان » تدریس می شود و دانش آموزان پس از انجام فعّالیّت های کتاب با بازی های المپیک و جهان پهلوان تختی ، کاربرد کلمه ها در جمله و دو یا چند شکل بودن واژه ها آشنا می شوند و یاد استاد « قیصر امین پور»  را با خواندن شعر « چهار فصل زندگی »  گرامی می دارند . سپس تمرین های بنویسیم ص 24 تا 29 را انجام می دهند .

در هفته ی دوم درس « برف خجالت » تدریس می شود و دانش آموزان پس از انجام فعّالیّت های کتاب با درمان کم رویی از طریق قصّه گویی ، کلمه های ترکیبی که با « و » ترکیب می شوند مثل گفت و گو ، اسم زمان و تفاوت شکل گفتاری و نوشتاری کلمه ها آشنا می شوند . سپس تمرین های بنویسیم ص 30 تا 36 انجام می شود .

 همچنین با انجام برنامه ی روان خوانی موجب تقویت خیال پردازی در روان خوانی « اگر فیل ها بال داشتند » در دانش آموزان می شود .

در هفته ی سوم درس « اگر دیگران نبودند ! » تدریس می شود و دانش آموزان پس از انجام فعّالیّت های کتاب دوباره یاد زنده یاد استاد « قیصر امین پور » را گرامی می دارند و با کلمه های هم خانواده ؛ پیشوند و پسوند « دل » و کنایه ! آشنا می شوند . همچنین با خواندن شعر « دوکاج » با اهمّیّت دوستی آشنا می شوند . سپس تمرین های بنویسیم ص 37 تا 42 انجام می شود .

در هفته ی چهارم درس « من با دیگران فرق دارم » تدریس می شود و دانش آموزان پس از انجام فعّالیّت های کتاب با اهمّیّت قانون و نظم ، تشدید در آخر کلمه ها و بند آشنا می شوند . سپس تمرین های بنویسیم ص 43 تا 47 انجام می شود .

نتایج پیشرفت تحصیلی دانش آموزان در این ماه :  

خیلی خوب     خوب  قابل قبول   نیاز به تلاش بیشتر دارند

 

+ نوشته شده در  دوشنبه نهم آبان 1390ساعت 0:20  توسط مهدی سلمانی  | 
این هم یک طرح درس سالانه ی هدیه های آسمان - مربوط به ماه آبان - با هم ببینیم !

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه نهم آبان 1390ساعت 0:17  توسط مهدی سلمانی  |